مسکن عمارت

مشاوره تخصصی املاک
مفهوم ارزش خالص ملک (ارزش افزوده) چیست؟
نویسنده:
7 ژوئن 14

شما احتمالا اصطلاح ارزش خالص ملک را شنیده اید.مثلا درطی یک کسب وکار سود آور ،برای گرفتن یک وام اعتباری ارزش خالص ملک (سند)خود را به عنوان وثیقه قرار داده اید.
درکوتاه مدت ارزش خالص ملک ،برابر است با:
ارزش بازار ملک شما –وام مسکن دریافت شده
به عنوان مثال :
ارزش فعلی ملک 500،000دلار
وام های دریافت شده:اولین وام 350،000دلار ودومین وام 100،000دلار
ارزش خالص ملک شما :50،000
در مثال بالا جمع کل وام ها 450،000دلار وارزش فعلی ملک 500،000دلار بود وارزش خالص ملک اختلا ف بین ارزش فعلی مسکن ووام های دریافت شده است.
وشما می توانید از این ارزش افزوده برای دریافت یک وام دیگر یا به راه انداختن یک کسب وکار جدید استفاده کنید .اگر چه این کار همیشه پیشنهاد نمی شود،اما شما می توانید با این کار بین وام های گرفته شده واقساط ماهانه تعادل ایجاد کنید.هنگامی که شما اقساط وام را پرداخت می کنید، ارزش خالص ملک شما نیز با روند ثابتی افزایش می یابد.
زمانی که قیمتهای بازار مسکن بالا می رود این ارزش افزوده ایجاد می شود.مثلا اگر در مثال قبل ارزش ملک شما 550،00دلار باشد سرمایه شما 100،000خواهد بود واین زمانی است که صاحب خانه انگیزه بیشتری پیدا می کند ،زیرا کاهش اقساط وافزایش قیمت بازار مسکن واقعا خوشحال کننده است.اما به خاطر داشته باشید که عکس آن نیز صادق است ،اگر شما قصد یک سرمایه گذاری جدید داشته باشید وپول نقد را دراوج افزایش قیمت بازار برداشت کنید، ارزش خالص ملک شما منفی می شود.
ارزش خالص منفی:وقتی که اقساط وام مسکن بیش از ارزش فعلی ملک باشد،ارزش خالص ملک منفی می شود.در سالهای اخیر همین ارزش افزوده منفی یک معضل اصلی بحران وام مسکن بود.
روش های افزایش ارزش خالص ملک:
این روزها ارزش خالص ملک فقط برسر زبانها جاری است .در طی رونق بازار مسکن همیشه صحبت از بهره بردای از این ارزش افزوده در سرمایه گذاری های جدید بود،اما امروزه از فقدان این ارزش افزوده ،ارزش افزوده منفی ،وام های تسویه نشده وغیره صحبت می شود.این بدشانسی نتیجه قیمت های سرسام آور مسکن ووام هایی است ،که با نرخ بهره بالا وحق بیمه سند کل ملک را به عنوان وثیقه قرار می دهد.نگاهی به آنهایی که درشرایط فعلی بازار به دردسر افتاند ،بیاندازید، درحالی که می توانستند از سند وثیقه برای رونق کسب وکار خود استفاده کنند.و میزان استهلاک باعث شده که برخی از مبحث ارزش خالص ملک فاصله بگیرند یا آن را به فراموشی بسپارندونتوانند سرمایه گذاری مجدد داشته باشند.
آیا شما خواستار این ارزش افزوده هستید ؟ممکن است، از نحوه ایجاد این ارزش افزوده درطی فروش ملک حیرت زده شوید ولی شما بدون هیچ نگرانی می توانید ارزش خالص ملک خود را افزایش دهید.
اجازه دهید نگاهی به روش های افزایش ارزش خالص ملک بیاندازیم:
1)بالا رفتن قیمت مسکن :
زمانی که قیمت مسکن بالاخره تغییر جهت می دهد (امیدوارم)شما می توانید خیلی راحت
این ارزش افزوده ر ا به دست آورید ،زیرا ارزش ملک شما نیزافزایش می یابد .به عنوان مثال اگر ارزش فعلی ملک شما 100،000دلار باشد ودر طی 5سال به 25،000افزایش یابد ارزش افزوده شما 25،دلار محاسبه می شود.متاسفانه عکس آن نیز صادق است .
2) کاهش توازن وام مسکن :
وقتی شما اقساط ماهانه را پرداخت می کنید،بخشی ازاین اقساط ،سود وام شماست ومابقی اصل پول است .هربار که اقساط خود را پرداخت می کنید، بر ارزش افزوده ملک شما افزوده می شود .
3)افزایش مبلغ اقساط ماهانه :
اگر شما ماهانه اقساط بیشتری پرداخت کنید وام شما سریعتر تسویه می شود واین ارزش افزوده سریعتر حاصل می شود.
4)پرداخت اقساط وام هر 15روز یکبار :
شما حتی می توانید از طرح پرداخت وام در هر 15روز یکبار استفاده کنید که درطول سال برابر26 قسط محاسبه می شود.این طرح مدت زمان تسویه وام را کوتاه می کند ومعادل2000پوند سود عاید شما می گرددوبرافزایش سریعتر این ارزش افزوده کمک می کند.
5)کاهش مدت زمان تسویه :
شما می تواند از وام کوتاه مدت دیگری با نرخ بهره کمترمثلا 15ساله که مبلغ اقساط را زیاد می کند ،استفاده کنید.اما نسبت به یک وام بلندمدت 30ساله ارزش افزوده ملک شما سریعتر به دست می آید.
6)اجتناب از سرمایه گذاری مجدد:
درمقابل اگر شما وام دیگری دریافت نکنید وپول نقد از بانک برداشت کنید می توانید این ارزش افزوده را درخانه اندوخته کنید .در طی رونق بازار بسیاری از صاحب خانه ها پشت سر هم وام می گیرند تا اینکه ته مانده ارزش افزوده ملک خود را از دست می دهند.
7)بهبود امکانات :
اگر شما دستی به سر وگوش خانه بیاندازیدارزش افزوده ملک خود را بالا می برید. هرچه هزینه ای بیشتری صرف کنید ارزش افزوده بیشتری به دست می آورید.درحالی که درظاهر ولخرجی کردید ،ولی هنوز هم استفاده سنگ گرانیت در سطوح آشپزخانه وآهن ضدزنگ مشتریان خود را دارد وارزش افزوده ملک را بالا می برد .
8)حفاظت از ملک خود:
از خانه خود به بهتر ین شکل ممکن محافظت کنید وسود آن را درزمان فروش مشاهده کنید .اگر شما بتوانید مسکن خود را تخلیه کنید به مراتب ارزش افزوده ملک را افزایش می دهید .
9)اجتناب از تجدید نظر :
وقتی که مسکن خود را درلیست فروش قرار می دهید اول یک بازدید دقیقی داشته باشید تا شانس فروش ملک شما باقیمتی مناسب افزایش یابد .یک تغییر کوچک مثل رنگ جدید،کاشی های جدید ،لامپ های روشنایی ،پاکیزگی ،کاشت گل وگیاه می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند .

10)پرداخت پیش قسط بیشتر :
در انتها شما می توانید پیش قسط بیشتری پرداخت کنید تا از همان ابتدا ارزش افزوده بیشتری به دست آورید.این امر بیشتر شبیه سرمایه گذاری در یک تجارت نقدی می باشد .ارزش افزوده بیشتر به معنای هزینه وام کمتر ،نرخ بهره پایین تر وسرمایه گذاری بیشتر است .با گذشت زمان نرخ بهره پایین تر به معنای پرداخت سود کمتر وارزش افزوده بیشتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *